Fotonaponski sustavi

Sunčeva fotonaponska elektrana za proizvodnju električne struje je primjer mrežnog fotonaponskog sustava.
Fotonaponski sustav na staroj kući.
Fotonaponska ploča na maloj jahti na moru puni baterije napona 12 V i jačine struje do 9 A.
Samostalni ili otočni fotonaponski sustavi s punjačem baterija.
Samostalni fotonaponski sustavi za parkiralište.
Samostalni fotonaponski sustav za kanalizaciju.
Samostalni fotonaponski sustav za zrakoplov.
Sunčev automobil Tokai Challenger je pobjednik utrke World Solar Challenge 2009., s prosječnom brzinom 100,5 km/h, na stazi dugoj 2998 kilometara.

Fotonaponski sustavi mogu se podijeliti u dvije osnovne grupe;

  • prva grupa su takozvani samostalni ili izolirani sustavi (eng. off-grid) u kojima se proizvedena električna energija pohranjuje najčešće u baterije ili akumulatore
  • druga grupa su, danas sve rasprostranjeniji i suvremeniji, mrežni sustavi (eng. on-grid ili gried tied) koji proizvedenu električnu energiju predaju u elektroenergetski sustav.[1]

Elemente fotonaponskog sunčevog sustava najvećim dijelom određuju karakteristike građevine (položaj, orijentacija, dimenzije) na kojoj će sustav biti ugrađen. Što se tiče položaja, prvo uzimamo u obzir postoji li u blizini izgrađen elektroenergetski sustav. Ako on nije izgrađen, ili je priključna točka uglavnom daleko, a time priključak skup, tada možemo razmotriti izgradnju samostalnog (izoliranog) sustava čije se troškovi mogu usporediti s troškovima priključka na električnu mrežu. Ako su ti troškovi slični, ili je samostalni sustav čak malo i skuplji od priključka na električnu mrežu, izgradnja se isplati jer će proizvedena električna energija biti besplatna.[2]

U naseljenim mjestima električna mreža je svugdje izgrađena i na tim lokacijama moguće je izgraditi mrežni sustav jer su zakonski oviri za tu mogućnost stvotreni. Tada još uvijek imamo mogućnost izbora samostalnog (izoliranog) sustava, ali u ovom slučaju su znatne ekonomske prednosti na strani mrežnih sustava.

U Europi su tipični mrežni sustavi s takozvanim inteligentnim inverterom (pretvarač) koji uz veliku pogonsku sigurnost uključuje sustav na električnu mrežu. Karakteristika inteligentnog invertera je da električnu energiju koju proizvodi fotonaponski sustav usklađuje s parametrima električne mreže. Druga karakteristika je da u slučaju nestanka električne energije isključuje sunčev sustav iz mreže. Za to postoji više razloga, ali prvenstveno sigurnosni, da pri mogućem održavanju električne mreže ne ugrožava radnike koji rade na mreži.

  1. [1]Arhivirana inačica izvorne stranice od 28. prosinca 2009. (Wayback Machine) "Fotonapon - izravni priključak na Sunce", Končar solar, www.ksip.hr, 2011.
  2. [2]Arhivirana inačica izvorne stranice od 8. studenoga 2011. (Wayback Machine) "Energija Sunca", Prof.dr.sc. Zdenko Šimić, FER , oie.mingorp.hr, 2010.

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search